Róże ze złota twórca Graindelavoix

Róże ze złota twórca Graindelavoix

Data:
Miejsce:

Bilety

Opis wydarzenia

Festiwal Nowe Epifanie 2019

„Nuper rosarum flores” to najsłynniejszy motet piętnastowiecznego kompozytora Guillaume’a Dufaya. Podczas tegorocznego Festiwalu Nowe Epifanie usłyszymy go w wykonaniu zespołu Graindelavoix.

Guillaume Dufay regularnie zmieniał protektorów. Sława wielkiego kompozytora ułatwiała mu życie w politycznych zawirowaniach XV wieku. Syn księdza, spłodzony z nieprawego łoża na flamandzkiej prowincji, szybko ujawnił niezwykły muzyczny talent, który zaprowadził go na najwspanialsze dwory Europy. Służył wielkim rodom, legatowi papieskiemu, a następnie samemu papieżowi.

Muzykę Dufaya postrzega się przez pryzmat matematycznych struktur, architektonicznych schematów, które miały definiować układ głosów i rytm motetów. Björn Schmelzer zadeklarował jednak, że „Dufay, którego chcemy przywołać, nie jest twórcą z matematycznych przestrzeni i ze struktur syntetycznej kompozycji, ale tym z wewnętrznego poruszenia i wyrażonych emocji”.

Graindelavoix: Anne-Kathryn Olsen, Razek-François Bitar, Marius Peterson, Adrian Sîrbu, Arnout Malfliet, Joachim Höchbauer

Kierownictwo artystyczne: Björn Schmelzer

Pokaż na mapie

Top