URODZINY KOMPOZYTORÓW: BRAHMS

URODZINY KOMPOZYTORÓW: BRAHMS

Data:
Miejsce:

Bilety

Opis wydarzenia

Koncert jest częścią cyklu poświęconego wybitnym postaciom europejskiej muzyki klasycznej. Kuratorzy - Marcin Masecki i Marcin Markowicz.

Johannes Brahms urodził się w Hamburgu 7 maja 1833. Był jednym z najbardziej osadzonych w tradycji twórców europejskich. Miał obsesję na punkcie swoich poprzedników: Schütza, Bacha, Mozarta, Haydna, Beethovena, Schuberta, Schumana. Znał ich twórczość na wylot. Kolekcjonował manuskrypty i pierwsze wydania, a jeżeli takich nie było, sam podejmował się działalności wydawniczej. Komponował dużo, zawsze świadomie dialogując z przeszłością. Można powiedzieć, że był pionierem postawy retro. Za jego życia opinie były podzielone. Przez wielu był wychwalany jako kontynuator wspaniałych tradycji, inni zarzucali mu funkcjonowanie według przebrzmiałych kanonów. On sam często mówił, że urodził się za późno.

Ta specyficzna melancholia stała się głównym motorem i znakiem charakterystycznym jego twórczości. Na niej zbudował swój niezwykle oryginalny język muzyczny. W połączeniu z nieskazitelnym warsztatem i wielką erudycją muzyczną Brahms daje nam solidną okazję do urojenia paru łez.

Zgodnie z formułą sprawdzoną już w Teatrze Studio koncert dzielimy na dwie połowy. W pierwszej gramy dla jubilata ulubione utwory ulubionych kompozytorów. W drugiej prezentujemy jego rzadziej spotykane opusy. A wszystko w duchu salonu muzycznego. Chmara muzyków w zmieniających się konfiguracjach, od solo poprzez sekstet smyczkowy. Śpiewanie i granie. Zapraszamy.

Marcin Masecki - fortepian, słowo
Marcin Markowicz - skrzypce
Jakub Jakowicz - skrzypce
Katarzyna Budnik - altówka
Marek Czech - altówka
Maciej Młodawski - wiolonczela
Adam Mazurek - wiolonczela
Ewa Majcherczyk - sopran
Anna Lobedan - alt
Andrzej Marusiak - tenor
Grzegorz Żołyniak - bas
Aleksandra Świgut - fortepian

Pokaż na mapie

Top